Sınav Motivasyonu

Motivasyon
Paylaşarak Destek Ver!

Sınav Motivasyonu

Sınav Motivasyonuna Le Martin ile başlayacağız. Le Martin’in de dediği gibi hayat, karşılaştığımız fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğimizle ilgilenmektedir. Bu söz biraz sert gelebilir insana, ancak bir gerçektir ki dünya, bizleri sonunu getirebildiğimiz çabalarımızla değerlendirmektedir. Sınavlar da, çabaların sonuçlarını değerlendirmeye yönelik yegane araçlardandır. O nedenle her yaştan insanın mutlaka karşılaştığı bu değerlendirme sürecinde iyi performans göstermek oldukça önemlidir. Bu yazıda, sınava girecek tüm adayların sınav öncesi ve sınav sırasında kullanabilecekleri, motivasyonlarını artırmaya, moralleridi düzeltmeye ve streslerini azaltmaya yönelik bazı teknikler paylaşılmaktadır. M. V. Hansen’in o güzel sözüyle “sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.” Başarı sizinle olsun..!

Sınavlar yılın her döneminde gündemi oldukça meşgul eden ve her yaştan insanın ve toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir konudur. Sınavların genel amacının, ekonomide sözü geçen arz-talep dengesiyle ilgili olduğunu söylemek gerekir. Sınav sistemi, Sosyal Darwinist bakış açısıyla, doğal seçilimin doğal olmayan bir aracıdır. Yani sınavlar arz (sınava giren kişi sayısı) ve talebi (kontenjan) dengelemek amacıyla, yani arzın talebe göre fazla olması nedeniyle seçim yapmak için yapılmaktadır.

Sınavların genel mantığını anlamak, sistemin bütününü görmek açısından önemlidir. Kısa süreli performans sergileme durumlarında yaşanılan en büyük sıkıntı kişinin yaşadığı “kaygı” ve “strestir”. Kaygı genellikle gelecekle ilgili bir endişeyi yansıtırken, stres kişinin kendini şu an da baskı altında hissetmesi durumudur. Bu olumsuz etkiler, insanın enerjisini tüketen ve gerçek performansını yansıtmasına engel olan bir etkiye sahiptir. Ancak burada bahsedilen şey “olumsuz stres” halidir. İnsan doğal olarak kendini böyle zamanlarda tehlike altında ve tedirgin hisseder. Bu tehlikenin gerçekliği ya da büyüklüğü, kişinin algılamasına göre değişebilmektedir. Eğer sınava giren kişi böyle algılıyor ve hissediyorsa, onun için gerçek budur.

Stres ve kaygının pek çok yansıması vardır. Ancak bu yansımalar genellikle ortak özellikler sergiler. Çözüme geçebilmek için öncelikle kişinin yaşadığı stres ve kaygıyı fark edip bunu kabul etmesi gereklidir. Zihinsel ve fiziksel olarak uygulanabilecek belli temel adımlarla, kişinin yaşadığı olumsuzluk önemli ölçüde giderilebilir.

 

Sınav Stresiyle Baş Etmeye Yönelik Teknikler

 • İlk olarak, sınav öncesi stresle baş etmede “fiziksel teknikler” üzerinde durulabilir. Öncelikle, stres yaratan sosyal veya fiziksel çevreden bir süre de olsa uzaklaşmak gereklidir. Kişi stres altında kaldığı çevreden eğer uzaklaşabiliyorsa bir an önce oradan uzaklaşmalı, yapabiliyorsa temiz, ferah ve geniş bir alanda nefes kürü yani nefes egzersizi yapmalıdır.
 • İkincisi, derin bir nefes alıp verme egzersizi yapmak stresinizi azaltabilir. Bunun için diyaframınızı kullanarak 10 defa derin nefes alıp verin. (Nefesi, 2 saniyede  alın, 4 saniye tutun, 2 saniyede verin).
 • Kendinizi, parmak uçlarınızdan başlayıp başınıza kadar teker teker her bir kısmınızdaki kasları bir sıkıp bir gevşetin. Bunu yaparken zihninizde mavi bir ışığın vücudunuza yayıldığını canlandırabilir ve kendinize “gittikçe rahatlıyorum ve gevşiyorum” diyerek rahatlamak için telkin verebilirsiniz.
 • Çoğu zaman kişi sözleriyle kendisinde kaygı ve stres yaşatmaktadır. Kullandığınız dile dikkat edin. Ağzınızdan olumsuz ve kaygı verici kelimeler çıkmamasına özen gösterin. Kullandığınız cümleler olumlu, rahatlatıcı, pozitif düşündüren kelimelerden oluşsun. (Ör. her şey yolunda, her şey iyiye gidiyor…)
 • Yukarıdaki tekniklerin yanı sıra stresle baş etmede “zihinsel teknikler”i de uygulayabilirsiniz. Yaratıcı imgeleme yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Kendinizi gelecekte sınava girerken, sınav sırasında ve sınav çıkışında gözünüzün önüne getirin. Kendinizi bu hayal içinde görürken moralli, mutlu ve rahatlamış olarak zihninizde canlandırın. Bu canlandırmayı tüm duyu organlarınızı kullanarak hissedin.
 • Kötümser düşüncelerinizin farkına varın ve “İPTAL” ediyorum diyerek bunları olumluya çevirin. Görüntü veya ses halinde aklınıza gelen olumsuzluklara seslice “DUR!” deyip dikkatinizi dağıtın, odağınızı başka bir şeye yöneltin ve ona kadar sayın.
 • Aklınıza gelen olumsuz şeyleri bir kağıda yazın ve sonra da yırtıp atın. Bunu birkaç defa yaptığınızda bir daha aklınıza gelmediğini göreceksiniz.
 • Olumsuz bir düşünceye karşı çıkın ve bu düşüncenin yanlış olduğunu kendinize gösterin. Kendinize “bu düşüncenin lehindeki ve aleyhindeki kanıtlar nelerdir?” diye sorun. Karşı çıkmada en etkili tekniklerden biri, olumsuz açıklamalarınızdaki çarpıklıkları gösteren kanıtları aramaktır. Çoğu zaman zaten gerçek sizin tarafınızda olacaktır.
 • Sınav öncesinde veya süresince aklınıza eğer olumsuz şeyler gelirse kendinize “şu anda bunu düşünmemin bir yararı var mı” diye sorun.
 • Son olarak, zihninizi rahatlatacak ve sınav stresini azaltacak müzikler dinleyebilirsiniz.
 • Tüm bu teknikler sınav öncesi ve sırasında motivasyonunuzu olumsuz etkileyen faktörleri azaltmaya yönelik kullanılabilecek belirli  ve yararlı araçlardır. Bunun yanında, sınav motivasyonunuzu artırmaya ve moralinizi yükseltmeye yönelik aşağıdaki  pratik teknikleri kullanmak oldukça işinize yarayacaktır.

 

Sınav Motivasyonunu Arttırmaya Yönelik Teknikler

 • Sınavın hemen öncesinde ve sınav sırasında moralinizi yüksek tutmak için, sınavdan çıkarken her şeyin güzel gittiğini deneyimlediğiniz bir düşünme yapabilirsiniz. Bu düşünmeyi oldukça ayrıntılı, gerçekçi ve tüm duyu organlarınızı kullanıp hissederek yaparsanız, o düzeyde etkisi yüksek olacaktır.
 • Moralinizi yüksek tutmak için önceki başarılarınızı hatırlayın. Daha önce neleri başardığınızı zihninizde canlandırıp gözünüzün önüne getirin ve o başarıyı elde ettiğiniz anı ayrıntılı şekilde aklınıza getirin.
 • Sınava kadar elinizden geleni yaptığınızı ve artık sadece sınava girerek elinizdekileri en iyi şekilde kullanmanın zamanı geldiğini kendinize hatırlatın. Bu düşüncenizi kısa bir şekilde yazarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
 • Kendinize moral verecek sözlerle telkinlerde bulunun. Motive edici müzikler dinleyin . Pozitif insanlarla birlikte olun, olumlu iletişim kurun, moral verecek aktivitelerle uğraşın ve keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırın. Kısacası kendinizi mutluluk açısından “karantina” altına alın.
 • Sınav öncesi, en sevdiğiniz yemekleri yiyin, size moral veren (fakat aşırı enerji ve rahatlama vermeyen) sıvılar tüketin. Ayrıca, sınavda en rahat ve size moral veren en beğendiğiniz elbisenizi giymeye çalışın. Size moral veren ve uğur getirdiğine inandığınız takıları takın, mümkünse yanınıza alın (Metal olmamasına özen gösterin çünkü sınava metal eşyalarla alınmayabilirsiniz).
 • Gireceğiniz sınavdan başarılı olmanız durumunda elde edeceğiniz güzel şeyleri aklınıza getirin ve mümkünse bunları bir kağıda listeleyin ara sıra okuyun. Olabildiğince çok neden bulmaya çalışın. Ayrıca, eğer yapmak isterseniz, başarısız olmanız durumunda neler kaybedeceğinizi düşünün, bunları da listeleyin.
 • Son olarak, şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sınavlar hiçbir şeyin sonu değil, ancak pek çok şeyin başlangıcı olabilir. Başarısızlık diye bir şey yoktur ve her şey birer öğrenme deneyimidir. Henry Ford’un dediği gibi, “başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Sınava giren herkese pdfindir.org olarak başarılar dileriz.

Paylaşarak Destek Ver!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*